Zgłoszenie budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego

    • Wydział Wydział Architektury i Budownictwa
    • Termin załatwienia Po upływie 30 dni od daty złożenia zgłoszenia. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Nałożenie obowiązku uzupełnienia zgłoszenia, przerywa bieg terminu na wniesienie sprzeciwu.
    • Osoba kontaktowa Jacek Kwasigroch
    • Miejsce załatwienia kancelaria Wydziału Architektury i Budownictwa - pokój nr 3, telefon: (0-52) 386-66-65
    • Telefon kontaktowy (0-52) 386-66-44, 386-66-26
    • Miejsce odbioru kancelaria Wydziału Architektury i Budownictwa - pokój nr 3, telefon: (0-52) 386-66-65
    • Wymagane dokumenty Wniosek zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-4).
      Załączniki:
      •cztery egzemplarze projektu budowlanego, z zaświadczeniem o wpisie projektanta (projektantów) na listę właściwej izby samorządu zawodowego oraz opiniami uzgodnieniami pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami (w razie potrzeby),
      •oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-3),
      •decyzja o warunkach zabudowy (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego),
      •w razie potrzeby, pełnomocnictwo ustanowione przez inwestora
      Zgłoszenie może obejmować budowę wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce (lub działkach), na których zostały zaprojektowane lub przebudowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych o ile nie prowadzi to do zwiększenia dotychczasowego oddziaływania tych budynków. Roboty przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków wymagają pozwolenia na budowę.
      Informacje dotyczące zgłoszeń publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie podmiotowej Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Starosta Nakielski ma prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia. Po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu można przystąpić do wykonywania robót.
      Terminarz postępowania oraz zamieszczania informacji:
      1. W terminie 3 dni od dnia doręczenia zgłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią (BIP) zamieszcza się informację o dokonaniu zgłoszenia.
      2. W ramach postępowania może być wydawane postanowienie nakazujące uzupełnienie w określonym terminie brakujących dokumentów. Nałożenie takiego obowiązku przerywa bieg terminu na wniesienie sprzeciwu. W przypadku nieuzupełnienia braków - wnoszony jest sprzeciw w formie decyzji.
      3. Jeżeli zakres zgłaszanych robót nie mieści się w katalogu robót, które nie wymagają pozwolenia na budowę lub zgłaszane roboty naruszają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy), wnoszony jest sprzeciw w formie decyzji.
      4. W BIP zamieszczana jest także informacja o braku wniesienia sprzeciwu po upływie 30 dniowego terminu od dnia doręczenia zgłoszenia.
      5. Wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia (doręczenie, wniesienie sprzeciwu, upływ terminu na wniesienie sprzeciwu) zamieszczane są w BIP w terminie 3-dni od daty zaistnienia określonego faktu lub podjęcia decyzji.

    • Opłaty Zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada 2006r.o opłacie skarbowej (t.j. z 2015r., Poz. 783 z późn. zm.): 1. Zgłoszenie budowy wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane podlega opłacie skarbowej w wysokości 1,00zł za każdy „m2” niemieszkalnej powierzchni użytkowej. 2. W przypadku przebudowy istniejącego obiektu opłata skarbowa wynosi 50% stawek określonych w pkt 1. 3. Opłata skarbowa za udzielone pełnomocnictwo wynosi 17 zł. Za wydanie zaświadczenia o braku sprzeciwu– 17 zł (wniesiona z chwilą złożenia wniosku)
    • Tryb odwoławczy W przypadku wniesienia przez organ sprzeciwu lub nałożeniu obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę stronie przysługuje odwołanie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto właściwego urzędu przelewem lub przekazem pocztowym na konto Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią: BS Nakło nad Notecią: 39 8179 0009 0000 3014 2000 0680 lub bezpośrednio w kasie Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, gdzie nie pobiera się opłaty manipulacyjnej
    • Uwagi

      W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

      szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Architektury i Budownictwa

    • Podstawa prawna

      Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane (jednolity tekst z 2013r. poz. 1409 z późniejszymi zmianami) – art. 29 ust. 1 pkt. 1a, art. 29 ust. 2 pkt. 1b, art. 30 ust. 1 pkt. 1 i 2, art. 30a.

    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>