PROTOKÓŁ NR XXIII/2016
z obrad XXIII sesji Rady Powiatu Nakielskiego
odbytej dnia 26 października 2016 roku w godz. od 12.00 do 15.00
w sali konferencyjnej na Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią.
Ad. 1/
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, o godzinie 12.00 oficjalnie otworzył obrady XXIII sesji Rady Powiatu Nakielskiego. Powitał radnych i zaproszonych gości.
Ad. 2/
Stwierdzenie quorum.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, oświadczył, iż aktualnie na sali obrad obecnych jest 21 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 21 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i prawomocnych decyzji.Następnie odczytał proponowany porządek obrad XXIIIsesji Rady Powiatu Nakielskiego.
Porządek obrad XXIII Sesji Rady Powiatu Nakielskiego
w dniu 26 października 2016 roku, godz. 12.00.
- Otwarcie Sesji.
- Stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady.
- Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady oraz działalności Zarządu w okresie międzysesyjnym.
- Informacja o oświadczeniach majątkowych złożonych Staroście Nakielskiemu.
- Informacja o oświadczeniach majątkowych złożonych Przewodniczącemu Rady Powiatu Nakielskiego.
- Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu nakielskiego za rok szkolny 2015/2016.
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
w Nakle nad Notecią za 2015 rok.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
a) przystąpienia powiatu nakielskiego do realizacji projektu partnerskiego złożonego w odpowiedzi na konkurs nr RPKP.09.02.02-IZ.00-04-015/16, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020, dla Poddziałania 9.2.2 Aktywne włączenie społeczne młodzieży objętej sądowym środkiem wychowawczym lub poprawczym, Działanie 9.2 Solidarne społeczeństwo, Oś Priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo;
b) wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu;
c) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu powiatu nakielskiego na rok 2016.
10. Interpelacje i zapytania radnych.
11. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
12. Wnioski i oświadczenia radnych.
13. Wolne wnioski.
14. Zakończenie obrad.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym oraz § 47 ust. 1 Statutu Powiatu Nakielskiego zaproponował zmianę ww. porządku obrad. Zmiana polegałaby na wprowadzeniu projektów uchwał w punkcie 9: w podpunkcie a): zmieniająca uchwałę w sprawie zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowych z budżetu Powiatu Nakielskiego, trybu postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposobu jej rozliczania (na wniosek Zarządu Powiatu Nakielskiego) oraz w podpunkcie e): skargi na Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią (na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu i Komisji Rewizyjnej).
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są jakieś uwagi lub pytania do przedstawionego porządku obrad i jego zmian.
Pytań i uwag nie było.
Rada Powiatu Nakielskiego w obecności 21 radnych jednogłośnie zatwierdziła poniższy porządek obrad.
Porządek obrad XXIII Sesji Rady Powiatu Nakielskiego
w dniu 26 października 2016 roku, godz. 12.00.
- Otwarcie Sesji.
- Stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady.
- Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady oraz działalności Zarządu w okresie międzysesyjnym.
- Informacja o oświadczeniach majątkowych złożonych Staroście Nakielskiemu.
- Informacja o oświadczeniach majątkowych złożonych Przewodniczącemu Rady Powiatu Nakielskiego.
- Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu nakielskiego za rok szkolny 2015/2016.
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
w Nakle nad Notecią za 2015 rok.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmieniająca uchwałę w sprawie zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowych z budżetu Powiatu Nakielskiego, trybu postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposobu jej rozliczania;
b) przystąpienia powiatu nakielskiego do realizacji projektu partnerskiego złożonego w odpowiedzi na konkurs nr RPKP.09.02.02-IZ.00-04-015/16, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020, dla Poddziałania 9.2.2 Aktywne włączenie społeczne młodzieży objętej sądowym środkiem wychowawczym lub poprawczym, Działanie 9.2 Solidarne społeczeństwo, Oś Priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo;
c) wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu;
d) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu powiatu nakielskiego na rok 2016;
e) skargi na Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Wnioski i oświadczenia radnych.
- Wolne wnioski.
- Zakończenie obrad.
Ad. 3/
Przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Powiatu.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, poinformował, iż osobiście zapoznał
się z protokołem z XXII sesji Rady Powiatu i nie wnosi w tym zakresie uwag. Przypomniał, że protokół wyłożony był do wglądu w Biurze Rady.
Rada Powiatu Nakielskiego nie wniosła uwag do protokołu i w obecności 20 radnych jednogłośnie przyjęła go.
Ad. 4/
Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady oraz działalności Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, przedstawił sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz
z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym /sprawozdania stanowią załączniki do niniejszego protokołu sesji/.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania lub uwagi do sprawozdania Pana Starosty.
Pan Wojciech Bethke, Radny Rady Powiatu, poprosił o uściślenie informacji dotyczących pkt. 3 posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 3.10.2016 r., dotyczącego wydania monografii. Zapytał, dlaczego termin jest tak daleko przesunięty
w czasie, aż do 31 grudnia 2017 roku i co było powodem przesunięcia. Kolejne pytanie pana Radnego Bethke dotyczyło punktu 5 posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10.10.2016 roku. Poprosił o wyjaśnienie, co było powodem złożenia przez właściciela kawiarni Cafe Przystań wniosku o umorzenie kwoty czynszu za miesiąc październik i o jakie finanse chodzi przy umorzeniu w wysokości 50%.
Pani Beata Danielewska - Szymczak, Radna Rady Powiatu, powiedziała, że chciałaby zapytać o pkt. 7 posiedzenia Zarządu z dnia 10.10.2016 r
.: „Zarząd Powiatu wszczął procedurę mającą na celu przygotowanie decyzji o trwałym zarządzie dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią 3 lokali – mieszkań, znajdujących się w kompleksie budynków, będących obecnie w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie”. Oświadczyła, że jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ wiąże się z wypowiedzeniami dla rodzin, które tam od wielu lat mieszkają i dbają o te mieszkania. Powiedziała, że chciałaby zapytać, czy członkowie Zarządu Powiatu dokładnie przeanalizowali możliwość zlokalizowania tych mieszkań w innym miejscu, aby mieszkania chronione znajdowały się gdzieś, gdzie nie wiązałoby się to z takimi sytuacjami, że komuś trzeba kazać opuścić lokal. Dodała, że mieszkania są trzy i czy istnieje potrzeba, aby wszystkie trzy były potrzebne naraz, bo nie wyobraża sobie sytuacji, że ludzie dostaną wypowiedzenia i będą musieli opuścić te mieszkania, a one przez jakiś czas będą stały puste. Drugie pytanie Radnej Danielewskiej – Szymczak dotyczyło Dziennego Domu Opieki „SENIOR – WIGOR”. Powiedziała, że mieszkańcy powiatu mogli zgłaszać chęć uczestnictwa w tym projekcie do 18 października, w związku z czym chciałaby zapytać, jak duże jest zainteresowanie seniorów.
Pan Zbigniew Sabaciński, Radny Rady Powiatu, powiedział, że chciałby zadać pytanie dotyczące posiedzenia z dnia 10 października, punkt 7 i 8. Oświadczył, że ostatnio w mediach lokalnych pojawiły się różne spekulacje dotyczące powstania placówki „SENIOR – WIGOR”. Poprosił o doprecyzowanie informacji na ten temat – na jakim jest to etapie, z czym się wiąże, jakie są plany i jak będzie zabezpieczone funkcjonowanie i rozwój funkcjonujących tam placówek oświatowych.
Pan Tadeusz Sobol, Radny Rady Powiatu, powiedział, że ma trzy pytania. Pierwsze dotyczyło uzupełnienia informacji o powstającej monografii – pan Radny zapytał o pierwotny termin przedstawienia materiałów do monografii Powiatu Nakielskiego. Drugie pytanie dotyczyło propozycji sprzedaży nieruchomości na ulicy Gimnazjalnej 10 – jaką kwotę zaproponowano Burmistrzowi Miasta i Gminy Nakło nad Notecią w przypadku sprzedaży tego budynku i jaki był koszt dokumentacji, którą wykonał Powiat Nakielski. Ostatnie pytanie dotyczyło kwestii, ile Powiat Nakielski będzie musiał dołożyć do projektu związanego z serią wydawniczą „Powiaty Województwa Kujawsko – Pomorskiego”.
Pan Jarosław Warmke, Radny Rady Powiatu, powiedział, że jego pytanie dotyczy posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17 października, pkt 2,mówiący o sprzedaży w trybie bezprzetargowym działek w Królikowie. Zapytał, skąd taka cena sprzedaży.
Pan Ryszard Bagnerowski, Radny Rady Powiatu, podziękował Zarządowi Powiatu za szybką reakcję na prośbę rodziców dzieci mieszkających w internacie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, dotyczącą możliwości otwierania internatu już w niedzielę wieczorem, a nie – jak dotąd – w poniedziałek rano. Zapytał, dlaczego, pomimo tego, że rodzice dzieci przebywających w internacie prosili o możliwość otwierania internatu o godzinie 18.00, ustalona została godzina 19.00.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, odpowiadając na pytanie Pana Wojciecha Bethke, Radnego Rady Powiatu, powiedział, że koordynatorem prac nad monografią Powiatu Nakielskiego jest Sławomir Łaniecki i to właśnie on wystąpił o wydłużenie terminu do połowy 2018 roku, motywując to kwestią złożoności podjętych prac. Wyjaśnił, że jest sporo pracy archiwalnej i autorzy poszczególnych rozdziałów zgłosili się do koordynatora o wydłużenie terminu. Powiedział, że Zarząd Powiatu nie zaakceptował nowego terminu i wyznaczył datę 31 grudnia 2017 roku jako ostateczny termin uzyskania materiału. Odpowiadając na pytanie o Cafe Przystań Pan Starosta powiedział, że we wrześniu dzierżawca wystąpił z pismem o całkowite zwolnienie z opłaty za październik, gdyż zamknął działalność we wrześniu, wskazując na to,
że warunki pogodowe i utrudniony dojazd na przystań spowodowały, że ludzie przestali przychodzić. Jednocześnie dzierżawca zadeklarował chęć ponownego otworzenia Cafe Przystań na wiosnę przyszłego roku. Zarząd Powiatu przyjął to wyjaśnienie, ale stwierdził, że może zwolnić dzierżawcę z części kwoty dzierżawy (między 700 zł a 800 zł plus media).
Odpowiadając na pytania dotyczące mieszkań będących w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie Pan Starosta powiedział, że jedno z czterech mieszkań jest puste i chcą je udostępnić na mieszkanie chronione tj. mieszkanie dla dzieci, które kończą 18 lat przebywając w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Rozwiązanie to jest stosowane między innymi w Bydgoszczy. Młody człowiek mieszka w takim mieszkaniu pod nadzorem wychowawcy. Dodał, że działania zostały podjęte w związku z tym, że został ogłoszony konkurs i na to działanie można pozyskać środki zewnętrzne. Powiedział, że w pozostałych trzech mieszkaniach rzeczywiście są lokatorzy. Oświadczył, że nigdy nie dostali oni zgody na wykupienie tych mieszkań i że zdają sobie sprawę, że przebywają w tych lokalach tymczasowo. Powiedział,
że jeszcze żadne wypowiedzenie nie zostało wysłane i że ważne jest, aby najpierw pozyskać środki zewnętrzne na przygotowanie lokali na mieszkania chronione.
Następnie Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, odpowiadając na pytania dotyczące „Senior VIGOR” powiedział, że chcąc postępować racjonalnie Zarząd Powiatu postanowił zbadać zapotrzebowanie na tego typu instytucję w Szubinie i okolicy. Okazało się, że zainteresowanie zgłosiło 35 osób na 29 miejsc. Powiedział, że pojawiła się informacja o likwidacji internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, bo miałby tam funkcjonować Dom Senior – VIGOR. Pan Starosta sprostował tę informację. Powiedział, że w ubiegłym roku szkolnym w internacie przebywało tylko pięciu uczniów, ale w tym roku tych uczniów jest ponad 20, więc nie ma mowy o likwidacji, ani też o przeznaczeniu części pomieszczeń na Dom Senior – VIGOR. Pojawił się pomysł, aby na ten cel przeznaczyć podziemie segmentu, w którym funkcjonuje na parterze i na piętrze Zespół Szkół Specjalnych oraz filia Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. W tych podziemiach jest również pomieszczenie nazywane Klubem „Dziuplą”, a także pomieszczenie, które wynajmuje podmiot prowadzący kursy prawa jazdy. Dodał, że dochody z tego tytułu są znikome. Postanowiono, że winda, która ma być założona w Zespole Szkół Specjalnych, będzie zjeżdżała do poziomu podziemi, aby mogli z niej w przyszłości korzystać również seniorzy.
Odpowiadając na pytanie Pana Radnego Sabacińskiego, dotyczące miejsca rekreacji Domu Senior –Vigor, Pan Starosta powiedział, że Gmina Szubin otrzymała darowiznę od Powiatu Nakielskiego w postaci miejsca, gdzie miała powstać kryta pływalnia, a ponieważ nie było ścisłości, czy basen będzie budowany, Zarząd Powiatu wystąpił o odpowiedź na piśmie. Pan Burmistrz Szubina przesłał odpowiedź, że Gmina jest zainteresowana posiadaniem tej działki, pomimo tego, że na razie budowa basenu nie będzie realizowana ze względu na brak środków. Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski oświadczył, że park rekreacyjny jest nieodłącznym elementem projektu Senior – Vigor, więc Zarząd pomyślał, żeby przeznaczyć na ten cel miejsce pomiędzy dwoma segmentami budynku lub miejsce między drogą dojazdową a salą gimnastyczną. Powiedział, że wierzy, że ten plac będzie służył wszystkim użytkownikom tego kompleksu, czyli również uczniom.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, odpowiadając na pytania Pana Radnego Sobola powiedział, że jeszcze w poprzedniej kadencji podjęta została decyzja o kupnie budynku przy ulicy Gimnazjalnej 10 w Nakle nad Notecią. Został on zakupiony za kwotę ok. 1 mln zł. Pan Starosta przypomniał, że na sesjach Rady Powiatu zapowiadał, że jeżeli nie będzie około 60 % środków zewnętrznych, to nie możliwości, aby tworzyć tam miejsce do funkcjonowania scentralizowanego Wydziału Geodezji, Wydziału Architektury i Wydziału Środowiska oraz archiwum. W związku z tym, że Urząd Marszałkowski zmienił zasady kwalifikowania i okazało się, że nie ma możliwości pozyskania środków na rewitalizację tego obiektu, postanowiono przeprowadzić rozmowy z Burmistrzem Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Wynik tych rozmów był taki, że jeżeli Powiat Nakielski wesprze finansowo projekt Gminy Nakło nad Notecią, to Gmina odda Powiatowi środki na modernizację drogi w Występie, a także odkupi budynek przy Gimnazjalnej. Pan Starosta oświadczył, że oprócz kosztów kupna poniesione zostały również, w związku z tym budynkiem, koszty związane z zamianą wieczystego użytkowania na prawo własności, a także koszty dokumentacji, która kosztowała ok. 100 000 zł. Dodał, że Gmina Nakło nie jest zainteresowana odkupieniem tej dokumentacji, ale rozmowy nadal trwają i może część dokumentacji Gmina przejmie.
Nawiązując do drugiego pytania Pana Radnego Sobola Pan Starosta powiedział, że album powiatu i województwa kujawsko – pomorskiego jest propozycją Urzędu Marszałkowskiego, który ponosi większość kosztów. Udziałem Powiatu Nakielskiego ma być kwota 23 000 zł na 1000 egzemplarzy albumu. Powiedział, że w umowie jest klauzula, że 150 egzemplarzy albumu przeznaczonych jest dla Urzędu Marszałkowskiego. Dodał, że do 2018 roku wszystkie powiaty mają mieć taki album.
Odpowiadając na pytanie Pana Radnego Warmke Pan Starosta powiedział, że sprawa działek w Królikowie toczy się od 2014 roku. Wyjaśnił, że działka ciągnąca się wzdłuż pasa drogowego została podzielona na wniosek mieszkańców, którzy przy tych działkach mieszkają, na trzy części. Poinformował, że nie można zmienić przeznaczenia tych działek, bo jest to za mały metraż, ale wykonano operaty szacunkowe i kwoty, które były zaproponowane przez specjalistę Zarząd Powiatu podniósł o połowę.
Wyjaśniając kwestię internatu przy Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. E. Chroboczka w Szubinie Pan Starosta powiedział, że od razu, gdy otrzymał pismo od rodziców dzieci mieszkających w tym internacie z prośbą o nielikwidowanie internatu oraz o możliwość otwierania go w niedzielę wieczorem, postanowił spotkać się z reprezentantami tych rodziców. Wyjaśniono im, że nie było propozycji likwidacji internatu. Oświadczył, że jeżeli chodzi o kwestię przesunięcia godziny przyjmowania uczniów do internatu, to w przypadku, jeżeli będzie to istotne, jest możliwość zmiany.
Pan Tadeusz Sobol, Radny Rady Powiatu, zauważył, ze nie otrzymał odpowiedzi na pytanie, jaki był pierwotny termin dostarczenia materiałów do monografii Powiatu Nakielskiego i jaka była propozycja kwoty Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią za budynek przy ul. Gimnazjalnej 10.
Pan Zbigniew Sabaciński, Radny Rady Powiatu, odniósł się do lokalizacji ogrodu zielonego dla seniorów, gdyż uważa że miejsce pod oknami sali gimnastycznej jest niewłaściwe. Powiedział, że w tym kompleksie funkcjonują już dwie placówki oświatowe, ośrodek szkolno – wychowawczy, a teraz ma jeszcze powstać placówka dla seniorów. Podkreślił, że należy pomyśleć o tym, aby działalność tych trzech placówek nie kolidowała ze sobą i aby nie ograniczała któreś z tych placówek. Zauważył, ze seniorzy mają prawo do wypoczynku i temu ma służyć ogród zielony, a jaki to będzie odpoczynek jeżeli ogród zielony będzie pod oknami sali gimnastycznej. Stwierdził, że należałoby rozważyć inną lokalizację ogrodu. Poprosił, aby przy podejmowaniu tej decyzji uwzględnione zostały interesy wszystkich placówek, które tam funkcjonują.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, odpowiadając Padu Radnemu Sobolowi powiedział, że od Gminy Nakło nad Notecią za budynek na Gimnazjalnej 10 Powiat Nakielski ma otrzymać ok. 1 mln 50 tys. zł. Dodał, że należy wykonać operat, aby przekonać się, jaka jest wartość tego budynku na dzień dzisiejszy. Następnie Pan Starosta poinformował, że pierwotnym terminem oddania materiałów do monografii Powiatu Nakielskiego był dzień 31 marca 2017 roku, czyli wydłużenie tego terminu wynosi ¾ roku.
Pan Ryszard Bagnerowski, Radny Rady Powiatu, odniósł się do sprzedaży budynku przy ulicy Gimnazjalnej. Stwierdził, że podjęcie decyzji o kupnie tego budynku było w tamtym czasie zasadne. Oznajmił, że pan Radny Sobol, który był wtedy Starostą Nakielskim nie powiedział o wszystkich szczegółach dotyczących przejęcia budynku. Stwierdził również, że cały czas była mowa o pozyskaniu na ten budynek środków zewnętrznych. Dzisiaj, skoro nie ma dotacji, to należało podjąć taką decyzję w trosce o interes finansowy Powiatu.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, przypomniał, że w tym punkcie sesji można zadawać pytania, a wnioski i oświadczenia radnych będą po odpowiedziach na interpelacje. Przypomniał, że wśród radnych nie było jednoznacznego przyzwolenia na to, żeby tak duże środki kumulować i inwestować w samym mieście. Oświadczył, że jako jeden z radnych stoi na straży tego, żebytak równoważyć środki, aby gminy powiatu nakielskiego rozwijały się w sposób zrównoważony i aby miasto Nakło nad Notecią nie dominowało.
Ad. 5 Informacja o oświadczeniach majątkowych złożonych Staroście Nakielskiemu.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, przedstawił informację o oświadczeniach majątkowych, które na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym zostały do niego złożone /pismo stanowi załącznik do niniejszego protokołu sesji/.
Ad. 6 Informacja o oświadczeniach majątkowych złożonych Przewodniczącemu Rady Powiatu Nakielskiego.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, przedstawił informację o oświadczeniach majątkowych, które na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym zostały do niego złożone /pismo stanowi załącznik do niniejszego protokołu sesji/.
Ad. 7 Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu nakielskiego za rok szkolny 2015/2016.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, poprosił o zabranie głosu Panią Ewę Szłapę, Dyrektora Wydziału Edukacji.
Pani Ewa Szłapa, Dyrektor Wydziału Edukacji, przedstawiła prezentację multimedialną na temat stanu realizacji zadań oświatowych powiatu nakielskiego za rok szkolny 2015/2016 /prezentacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu sesji/.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania do przedstawionego materiału.
Pan Zbigniew Sabaciński, Radny Rady Powiatu, powiedział, że chciałby w imieniu Komisji Edukacji, Promocji i Sportu odnieść się do przedstawionego materiału. Powiedział, że członkowie Komisji mieli okazję zobaczyć bazę szkolną podczas odwiedzin w szkołach, podczas spotkań z dyrektorami. Oświadczył, że cieszy go fakt, iż wnioski, dotyczące zapotrzebowania, jakie Komisja Edukacji, Promocji i Sportu składała po rozmowach z dyrektorami, zostały częściowo zrealizowane. Dodał, że cieszy również fakt, że podejmowane są różne inwestycje związane z doskonaleniem bazy oświatowej. Zaznaczył, że nie cała baza oświatowa jest w dobrym stanie. Za przykład podał salę gimnastyczną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie. Powiedział, że jej stan jest bardzo zły i że poszła w zapomnienie od wielu lat. Oświadczył, że liczy na to, iż w przyszłym roku znajdą się w budżecie pieniądze na to, aby ta sala została kompleksowo wyremontowana. Pan Radny Sabaciński zwrócił też uwagę, że w prezentacji przedstawiona była informacja o sposobie wykorzystania środków przeznaczonych na informatyzację i wyposażenie stanowisk egzaminacyjnych, w której pokazano plan wykonania, a tak naprawdę szkoły nie planowały tych kwot, tylko otrzymały je odgórnie.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, podziękował pracownikom Wydziału Edukacji za przygotowanie raportu. Podziękował również za materiał dotyczący zatrudnienia. Powiedział, że chciałby uzupełnić tę informację. Poinformował, że w Powiatowym Urzędzie Pracy jest zarejestrowanych 61 nauczycieli z wyższym wykształceniem, wśród nich jest 5 osób po oligofrenopedagogice, 18 osób to nauczyciele przedszkolni i wczesnoszkolni, wychowanie fizyczne – 6 osób, matematyka – 5 osób. Dodał, że ofert pracy było 20. Powiedział, że z możliwości urlopu dla podreperowania zdrowia korzysta 9 osób, podczas, gdy w ubiegłym roku było tych osób 5. Pan Starosta oznajmił, że 68% z 361 nauczycieli pracujących w jednostkach podległych Powiatowi Nakielskiemu to nauczyciele dyplomowani. Zauważył też, że średnia liczba uczniów utrzymuje się na stałym poziomie. Zaapelował, aby już teraz przygotowywać się do naboru na kolejny rok szkolny. Zwrócił uwagę, że cały czas następuje pewne rozmijanie się pomiędzy potrzebami rynku pracy a wyborem szkoły przez ucznia. Zaznaczył, że trzeba nad tym mocno popracować. Szkoły powinny prowadzić takie kierunki, które są wręcz oczekiwane przez przedsiębiorców.
Pan Zenon Grzegorek, Radny Rady Powiatu, powiedział, że w prezentacji, którą przedstawiła Pani Ewa Szłapa widoczny był również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaszczu. Stwierdził, że o ile wewnątrz szkoła prezentuje się bardzo dobrze, o tyle elewacja zewnętrzna jest w strasznym stanie i jest to niedobrą wizytówką organu prowadzącego. Podkreślił, że dobrze byłoby, gdyby znalazły się fundusze na jej odnowienie.
Pani Ewa Szłapa, Dyrektor Wydziału Edukacji, powiedziała, że chce jeszcze poinformować, jaka w tym roku była zdawalność egzaminów. Oświadczyła, że zdawalność egzaminów maturalnych w liceach utrzymuje się na tym samym poziomie tj. 93 %. Zaakcentowała, że bardzo dobra zdawalność egzaminów zanotowana została w szkołach zawodowych m. in. w Lubaszczu. Odnośnie liczby uczniów, Pani Dyrektor Szłapa powiedziała, że absolwentów gimnazjów z terenu całego powiatu nakielskiego było 847, a do szkól ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Nakielski trafiło 555 uczniów.
Odpowiadając na pytanie Pana Radnego Warmke, które zadał na posiedzeniu Komisji Edukacji Promocji i Sportu, a które dotyczyło liczby uczniów w poszczególnych typach szkół w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa
w Samostrzelu, Pani Dyrektor Szłapa powiedziała, że w gimnazjum uczniów jest 165, w technikum 103, w zasadniczej szkole zawodowej 66. Dodała, że są również kursanci, bo okazuje się, że zainteresowanie kursami prowadzonymi przez szkołę jest coraz większe.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, stwierdził, że Rada Powiatu wykazuje bardzo dużą przychylność co do wydawania pieniędzy na potrzeby oświatowe w kontekście możliwości finansowych. Zauważył ponadto, że Rada ma silną reprezentację związaną z edukacją, z oświatą.
Ad. 8 Sprawozdanie z działalności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nakle nad Notecią za 2015 rok.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, poprosił Panią Alicję Dymel – Kobzę, Przewodniczącą Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, o przedstawienie informacji.
Panią Alicję Dymel – Kobzę, Przewodniczącą Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, powiedziała, że chciałaby ogólnie podsumować działania zespołu. Oświadczyła, że w latach 2013 – 2015 rocznie wydawano podobną liczbę orzeczeń – na poziomie 2300. Do tej pory wydane zostały orzeczenia dla18 746 osób, skala nieszczęść jest więc duża. Obecnie w zespole jest 29 osób, które orzekają – 15 lekarzy, 14 specjalistów (1 doradca zawodowy, 3 pedagogów, 2 psychologów, 8 pracowników socjalnych). W roku 2015 został powołany do zespołu jeden lekarz – specjalista medycyny rodzinnej. Głównymi powodami, dla których składane są wnioski o orzeczenia o stopień niepełnosprawności bądź o niepełnosprawności są zasiłki pielęgnacyjne oraz karta parkingowa. Do schorzeń najczęściej występujących u osób dorosłych należą nowotwory, schorzenia ortopedyczne, cukrzyca, nadciśnienie, udary a także depresja. Wśród dzieci najczęstszymi schorzeniami jest astma oskrzelowa, ADHD, autyzm, Zespół Aspergera. Powiedziała, że w powiecie nakielskim na 1000 osób wydanych zostało 26 orzeczeń. Są powiaty, w których wydawanych jest więcej orzeczeń np. powiat radziejowski, gdzie na 1000 mieszkańców jest 38 orzeczeń, Chełmno – 34 orzeczenia, Brodnica - 31, powiat świecki – 36, Tuchola – 33. Są też powiaty, w których orzeczeń wydaje się mniej niż w powiecie nakielskim np. Inowrocław – 21, Bydgoszcz – 23, Toruń – 22.
Ad. 9 Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmieniająca uchwałę w sprawie zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowych z budżetu Powiatu Nakielskiego, trybu postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposobu jej rozliczania;
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania lub uwagi do przedmiotowego projektu uchwały.
Pytań i uwag nie było.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, odczytał projekt uchwały, a następnie poddał
go pod głosowanie.
Rada Powiatu Nakielskiego w obecności 19 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowych z budżetu Powiatu Nakielskiego, trybu postępowania
w sprawie udzielenia dotacji i sposobu jej rozliczania, która została zapisana w rejestrze uchwał pod Nr XXIII/192/2016.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, ogłosił 15 minut przerwy. Po wznowieniu obrad XXIII sesji, Rada Powiatu Nakielskiego przystąpiła do kontunuowania procedowania nad projektami uchwał.
b) przystąpienia powiatu nakielskiego do realizacji projektu partnerskiego złożonego w odpowiedzi na konkurs nr RPKP.09.02.02-IZ.00-04-015/16, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020, dla Poddziałania 9.2.2 Aktywne włączenie społeczne młodzieży objętej sądowym środkiem wychowawczym lub poprawczym, Działanie 9.2 Solidarne społeczeństwo, Oś Priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania lub uwagi do przedmiotowego projektu uchwały.
Pani Anna Maćkowska, Radna Rady Powiatu zapytała, kto jest Liderem w tym projekcie.
Pani Bożena Ilnicka, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu, odpowiedziała, że Liderem w tym projekcie jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, odczytał projekt uchwały, a następnie poddał
go pod głosowanie.
Rada Powiatu Nakielskiego w obecności 20 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia powiatu nakielskiego do realizacji projektu partnerskiego złożonego w odpowiedzi na konkurs nr RPKP.09.02.02-IZ.00-04-015/16, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020, dla Poddziałania 9.2.2 Aktywne włączenie społeczne młodzieży objętej sądowym środkiem wychowawczym lub poprawczym, Działanie 9.2 Solidarne społeczeństwo, Oś Priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, która została zapisana w rejestrze uchwał pod Nr XXIII/193/2016.
c) wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu;
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania lub uwagi do przedmiotowego projektu uchwały.
Pytań i uwag nie było.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, odczytał projekt uchwały, a następnie poddał
go pod głosowanie.
Rada Powiatu Nakielskiego w obecności 20 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu, która została zapisana w rejestrze uchwał pod
Nr XXIII/194/2016.
d) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu powiatu nakielskiego na rok 2016;
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania lub uwagi do przedmiotowego projektu uchwały.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, powiedział, że 24 października, na posiedzeniu Zarządu Powiatu, podjęta została uchwała o autopoprawce do uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu powiatu nakielskiego na 2016 rok
. Wyjaśnił, iż autopoprawka wyniknęła z faktu, że po dniu, kiedy radni otrzymali materiały, pojawiło się parę okoliczności, na skutek których Skarbnik Powiatu zaproponował, aby w drodze autopoprawki uzupełnić tę uchwałę.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, po uzyskaniu zgody Rady Powiatu na nieodczytywanie projektu uchwały w całości, poddał go pod głosowanie (projekt uchwały uwzględnia autopoprawkę).
Rada Powiatu Nakielskiego w obecności 20 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu powiatu nakielskiego na rok 2016, która została zapisana w rejestrze uchwał pod
Nr XXIII/195/2016.
e) skargi na Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zapytał, czy są pytania lub uwagi do przedmiotowego projektu uchwały.
Pan Adam Tchórzewski, Radny Rady Powiatu, powiedział, że jako członek Komisji Edukacji chciałby się dowiedzieć jak to jest możliwe, że osoba która wygrywa konkurs i ma objąć stanowisko za parę miesięcy, w międzyczasie posługuje się pieczątką dyrektora z dopiskiem „od dnia 1 września 2016 r.” Zapytał, czy jest to normalna praktyka.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, powiedział, że sprawa skargi była rozpatrywana na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Oświadczył, że pracowników zatrudnia i zwalnia dyrektor szkoły. Dodał, że istotnie Pan Michał Hopfinger w dniu, kiedy odbywała się rozmowa kwalifikacyjna, nie był jeszcze dyrektorem. Stanowisko objął od 1 września. W związku z tym, że w tym czasie nie było dyrektora, czyli Pani Alicji Czubak, te czynności powinien wykonać zastępca dyrektora. Natomiast jeżeli zastępcy dyrektora nie było, to w takich okolicznościach Powiat Nakielski, jako organ prowadzący powinien otrzymać informację, aby móc wyznaczyć kogoś do przeprowadzenia tych czynności. Powiedział, że zna uchwałę, zna sytuację, poza tym rozmawiał z panią, która wniosła skargę na Pana Hopfingera i przeczytał pismo, jakie przyszło od Związku Zawodowego Solidarność Oświata. Oświadczył, że nie chciałby za dużo mówić na temat takiego jednostkowego przypadku.
Pan Adam Tchórzewski, Radny Rady Powiatu, powiedział, że pyta dlatego, że nie wie, ile dokumentów zostało tak podpisanych. Zapytał, czy w związku z tym została przeprowadzona kontrola, żeby sprawdzić, czy nie zostały zaciągnięte jakieś zobowiązania. Powiedział, że nie wie, czy nie zostało naruszone przekroczenie uprawnień przez poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Dodał, że jest to artykuł 270 Kodeksu karnego i odczytał paragraf pierwszy tego artykułu. Następnie Pan Radny zapytał Pana Starostę od kiedy o tym wiedział i czy została zawiadomiona prokuratura.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, powiedział, że poprzestanie na tym, co już powiedział. Stwierdził, że kontrola w szkole nie została przeprowadzona oraz że wie, jaka jest opinia Komisji Rewizyjnej, więc wiadomo, że sprawa będzie rozpatrywana przez Zarząd Powiatu, który podejmie stosowne działania. Powiedział również, że każdy może zgłosić sprawę do prokuratury.
Pan Adam Tchórzewski, Radny Rady Powiatu, oświadczył, że Starosta miał obowiązek zgłosić sprawę do prokuratury.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, powiedział, że czuje się w obowiązku odczytać uzasadnienie do uchwały w sprawie skargi, pod którym się podpisał:
„Dnia 5 września 2016 roku na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Nakielskiego wpłynęło pismo mające znamiona skargi na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego o skardze poinformował Radę na XXII sesji, która odbyła się w dniu 28 września 2016 roku. Rada Powiatu Nakielskiego na tej samej sesji, na podstawie § 68 ust. 2 statutu Powiatu Nakielskiego, zleciła Komisji Rewizyjnej zbadanie sprawy.
W celu rozpoznania zarzutów strony skarżącej Komisja Rewizyjna zebrała się na posiedzeniu w dniu 18 października 2016 roku. Komisja, obradująca w pełnym składzie, wnikliwie przeanalizowała dostarczone materiały i wysłuchała wyjaśnień zaangażowanych w sprawę stron.
W oparciu o przeprowadzone czynności, komisja uznała, że Rada Powiatu nie jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi w części zarzutów dotyczących okresu do dnia 31 sierpnia 2016 r. Tym samym komisja zdecydowała
o zarekomendowaniu Radzie Powiatu przekazania skargi Zarządowi Powiatu.
W związku z tym, że zarzut dotyczący nieprawidłowości w rozdziale godzin nadliczbowych nauczycieli nie znajduje potwierdzenia w arkuszu organizacyjnym szkoły komisja postanowiła uznać go za bezzasadny.”
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, zwrócił uwagę, że uzasadnienie jest bardzo czytelne i pokazuje, że na tę chwilę odpowiedzialność i decyzyjność jest po stronie Zarządu Powiatu Nakielskiego
.
Pan Adam Tchórzewski, Radny Rady Powiatu, powiedział, że zgadza się z uzasadnieniem do uchwały, ale wyraził swoją opinię. Zapytał, czy wiadomo, ile dokumentów zostało podpisanych w ten sposób.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski, powiedział, że Komisja Rewizyjna zaproponowała uchwałę w takim a nie innym brzmieniu i jeżeli zostanie ona podjęta, to sprawę tę przejmie Zarząd Powiatu. Zwrócił uwagę, że dyrektor szkoły wybrany został przez 10-osobową komisję. Powiedział, że ma nadzieję, że komisja wybrała osobę, której można zaufać.
Pan Krzysztof Bukowski, Radca Prawny, powiedział, że ta uchwała umożliwi właściwemu organowi czyli Zarządowi Powiatu wyjaśnienie spraw, które były zawarte w skardze. Poinformował, że KPA reguluje precyzyjnie, że skargi na kierowników jednostek organizacyjnych rozpatruje Rada, ale w tym przypadku skarga dotyczy czynności, które były podjęte przed objęciem funkcji dyrektora. W związku z tym właściwe ze strony formalnej jest przekazanie sprawy do Zarządu Powiatu. Natomiast jeżeli potwierdzą się jakieś zarzuty, istnieje obowiązek powiadomienia organów ścigania i każdy kto dowie się o przestępstwie ma obowiązek te organy powiadomić.
Pan Tadeusz Sobol, Radny Rady Powiatu, powiedział, że chciałby złożyć wniosek, aby w przyszłości, nim Rada Powiatu zdecyduje, że skarga kierowana ma być na Komisję Rewizyjną, zasięgnąć najpierw opinii radcy prawnego.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, powiedział, że w sprawie skargi na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią konsultował się z prawnikiem i aby zapewnić przejrzystość sprawy zasadnym było przedstawienie tej informacji na sesji i skierowanie do Komisji Rewizyjnej, aby większe gremium mogło to przeanalizować.
Więcej pytań i uwag nie było.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, odczytał projekt uchwały, a następnie poddał
go pod głosowanie.
Rada Powiatu Nakielskiego w obecności 20 radnych przy 18 głosach „za”, 0 głosach „przeciw”, 2 głosach „wstrzymujących się” podjęła uchwałę w sprawie skargi na Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, która została zapisana w rejestrze uchwał pod Nr XXIII/196/2016.
Ad. 10/
Interpelacje i zapytania radnych.
Nie zgłoszono żadnych interpelacji ani zapytań.
Ad. 11/
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Ze względu na brak zgłoszonych interpelacji oraz zapytań, nie zabrano głosu w tym punkcie.
Ad. 12/
Wnioski i oświadczenia radnych.
Pani Beata Danielewska – Szymczak, Radna Rady Powiatu poinformowała Starostę Nakielskiego, Pana Tomasza Miłowskiego, że w niedawnym czasie na zaproszenie burmistrza Nakła nad Notecią, Pana Sławomira Napierały, przedstawiciele wszystkich gmin z powiatu nakielskiego spotkali się w celu omówienia pomysłu, dotyczącego zorganizowania Pałucko – Krajeńskich Igrzysk Sportowych, które mają odbyć się w czerwcu przyszłego roku. Każda gmina zadeklarowała swój wkład finansowy w ich organizację. Konkurencje będą odbywały się w poszczególnych gminach, w gminie Szubin odbędzie się na pewno rozpoczęcie i zakończenie tych igrzysk. W związku z powyższym Pani Danielewska – Szymczak zwróciła się z zapytaniem, czy istniałaby szansa na wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia, również ze strony powiatu nakielskiego.
Pan Ryszard Bagnerowski, Radny Rady Powiatu poinformował, że śledząc ostatnie wiadomości w prasie dowiedział się, że powstało Powiatowe Stowarzyszenie, utworzone przez gminnych reprezentantów. Pan Radny zapytał,
czy była to inicjatywa samorządu powiatowego i czy to stowarzyszenie ma jakąś moc prawną. Przypomniał, że wcześniej ustaloną kwestią było to, że stowarzyszenia mają działać lokalnie, na terenach swoich miejscowości i swoich gmin. Utworzenie stowarzyszenia o przywilejach powiatowych, nie jest dobrym pomysłem. Bardzo ważną kwestią jest udzielane wsparcie finansowe, które w momencie powstania takiego stowarzyszenia powiatowego, trzeba będzie rozdysponować na te gminne i to powiatowe.
Ad. 13/
Wolne wnioski.
Pan Tadeusz Sobol, Radny Rady Powiatu poinformował, że jest po rozmowie z Panem Ryszardem Bagnerowskim, Radnym Rady Powiatu, w której to rozmowie zostały wyjaśnione przyczyny jego wcześniejszego zapytania oraz sugestie, które spowodowały, że zabrał głos w sprawie sprzedaży budynku przy ulicy Gimnazjalnej. Pan Tadeusz Sobol powiedział, że biorąc pod uwagę dobro powiatu nakielskiego uważa, że komentarz w tej sprawie jest niepotrzebny, co nie oznacza, że nie zabierze głosu w momencie przestawiania uchwały dotyczącej przekazania budynku przy ulicy Gimnazjalnej Gminie Nakło nad Notecią. Dodał, że zaniepokoiły go informacje w prasie lokalnej, mówiące o utworzeniu archiwum na terenie byłych zakładów mięsnych w Nakle nad Notecią.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił informacje, które wpłynęły do biura Rady Powiatu Nakielskiego, a mianowicie: Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią dotycząca
Oceny stanu sanitarnego powiatu nakielskiego za I półrocze 2016 roku oraz informacja, która ma ścisły związek z uchwałą, podejmowaną na obecnej sesji. Jest to pismo Komisji Międzyzakładowej Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata w Bydgoszczy, przedstawiające stanowisko dotyczące działań dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Poinformował, że pisma te, są dostępne dla radnych do wglądu w biurze rady.
Pan Tomasz Miłowski, Starosta Nakielski odpowiedział na zapytanie
Pani Beaty Danielewskiej – Szymczak, Radnej Rady Powiatu. Poinformował, że jeżeli dojdzie do realizacji pomysłu dotyczącego igrzysk sportowych, to powiat
na pewno wesprze ich organizację. Takiego rodzaju działania, obejmujące wszystkie gminy, są ujęte w budżecie powiatu, zatem nie będzie problemu z wyasygnowaniem środków na ten cel.
W sprawie zapytania
Pana Ryszarda Bagnerowskiego, Pan Starosta poinformował, że w swoim sprawozdaniu z działalności międzysesyjnej ujęta była informacja dotycząca udziału w spotkaniu, organizowanym przez Partnerstwo oraz Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, podczas którego poznano skład Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych. To nie jest twór zaproponowany, zainicjowany przez samorząd powiatowy. Organizacje pozarządowe są to instytucje, które stanowią samo o sobie. Odbywało się to na wniosek przedstawiciela organizacji pozarządowych województwa kujawsko – pomorskiego.
Pan Starosta ustosunkował się również do wypowiedzi
Pana Tadeusza Sobola, Radnego Rady Powiatu, w sprawie artykułu w prasie dotyczącego utworzenia archiwum powiatowego na terenie byłych zakładów mięsnych. W drugiej rozmowie telefonicznej z panem redaktorem powiedział, że powiat musi robić wszystko, żeby mieć dobre warunki reguły finansowej, która umożliwi nam wzięcie kredytu. Między innymi wystąpiono do Pana Kaszewskiego, Dyrektora Wydziały Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami z prośbą o zestawienie nieruchomości Skarbu Państwa z obszaru powiatu nakielskiego. Wiadomo, że sprzedaż takich nieruchomości przyniesie nam 25% wartości tych nieruchomości, dlatego jesteśmy zainteresowani takimi sprzedażami. Pan Starosta jako przedstawiciel Skarbu Państwa chce w nowym roku sprzedać
te nieruchomości, również działkę po byłych zakładach mięsnych w Nakle nad Notecią. Powiedział też, że jest pomysł, by może wykorzystać jedną z tych działek na archiwum powiatowe. Informacja ta jest na razie pomysłem, ponieważ nie było jeszcze decyzji w sprawie działki przy ulicy Gimnazjalnej 10. Mowa tutaj o archiwum nie tylko starostwa powiatowego ale wszystkich jednostek powiatowych. Biorąc pod uwagę aktualne problemy związane z obecną lokalizacją archiwum (piwnica starostwa), wysokimi kosztami wynajmu pomieszczeń na terenie Polamu oraz zaleceniami organów kontrolnych, zasadnym jest, by takie nowe miejsce powstało. Pan redaktor jednak wykorzystał te informacje i napisał artykuł, który nie jest prawdą. Wspomniane „góry dokumentów” nie są skutkiem nieprawidłowej pracy starostwa, tylko skutkiem takiego prawa jakie teraz obowiązuje i pomimo cyfryzacji, nadal są potrzebne papierowe wersje dokumentów. Pan Starosta powiedział również, że dziwną praktykę stosuje pan redaktor dzwoniąc do radnych i pytając ich o zdanie na ten temat. Odnoście słów: „pomysł budzi kontrowersje wśród radnych…” - istotnie, budzi kontrowersje ale pomysł ten dopiero co powstał, zatem trudno, by znali go już członkowie rady. W artykule było również stwierdzenie, że „…radni wytykają zbytnią rozrzutność na zakupy i modernizację obiektów budowlanych. Rozrastająca się administracja…”. Pan Starosta powiedział, że nie można porównywać ilości etatów obecnie, do ilości etatów na początku istnienia powiatu. Naturalnym jest, że powstało mnóstwo nowych zadań. Ponadto, starostwo zawsze reaguje na głosy mieszkańców - kiedy twierdzili, że są zbyt długie kolejki do wydziału komunikacji, przeanalizowano dokładnie możliwość zwiększenia etatów w tym wydziale. Informacja o liczbie pracowników, zawarta w tym artykule, dotyczy również pracowników w ramach robót publicznych
(11 osób). Ponadto, w notatce tej było napisane, że „Starostwo chce adoptować na swoje potrzeby m.in. budynek tzw. „białej” szkoły w Paterku.” Wyjaśnił, że wspomniany budynek ma być zrewitalizowany nie na potrzeby starostwa tylko
na potrzeby utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowych, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz miejsca pamięci ofiar złożonych w piwnicach tego budynku. Zwrócił się z prośbą do dziennikarzy, a w szczególności do pana redaktora wyżej opisanego artykułu, o rzetelne przekazywanie informacji, gdyż takie artykuły jak ten, to zwykła manipulacja.
Więcej uwag i wniosków nie było.
Ad. 14/
Zakończenie obrad.
Pan Radosław Mrugowski, Przewodniczący Rady Powiatu, podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w sesji i zakończył obrady.
PRZEWODNICZĄCY RADY
RADOSŁAW MRUGOWSKI
Protokołowały:
Magdalena Ślagowska
Emilia Marach