Zgłoszenie budowy lub robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę

    • Wydział Wydział Architektury i Budownictwa
    • Termin załatwienia Termin załatwienia sprawy Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 21 dni organ nie wniesie sprzeciwu nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Do terminu rozpatrzenia wniosku nie wlicza się terminów przewidzianych przepisami prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszania postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy Inwestora, albo z przyczyn niezależnych od organu. Sposób załatwienia sprawy W razie stwierdzenia braków, Inwestor zostaje zobowiązany postanowieniem do ich usunięcia w wyznaczonym terminie. W sytuacji nieuzupełnienia zgłoszenia we wskazanym terminie wydawana jest decyzja sprzeciwu.
    • Osoba kontaktowa Jacek Kwasigroch
    • Miejsce załatwienia Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54, 89-100 Nakło nad Notecią.
      Wydział Architektury i Budownictwa.
      Złożenie dokumentów: kancelaria Wydziału Architektury i Budownictwa - pokój nr 3, telefon: (0-52) 386-66-65
      informacje dodatkowe- telefon: (0-52) 386-66-44/27, dyrektor (0-52)386-66-26
    • Telefon kontaktowy (0-52) 386-66-44/27, 386-66-26
    • Miejsce odbioru kancelaria Wydziału Architektury i Budownictwa - pokój nr 3, telefon: (0-52) 386-66-65
    • Wymagane dokumenty -Wniosek wraz z oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w formie elektronicznej można pobrać ze strony internetowej e-budownictwa - https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/
      -Wniosek w sprawie załatwianej w formie e-usługi powinien zostać podpisany przez inwestora podpisem zaufanym EPUAP lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym i przesłany na elektroniczną skrzynkę podawczą starostwa wraz z załącznikami.
      -Wniosek na drukach podpisany przez Inwestora/ów lub osobę upoważnioną przez Inwestora (druk do pobrania ze strony internetowej lub w urzędzie). Upoważnienie przedkłada się na piśmie w oryginale wraz z uiszczoną opłatą skarbową.
      Wniosek w sprawie załatwianej w tradycyjnej formie pisemnej należy podpisać i w oryginale przesłać tradycyjną pocztą lub złożyć w starostwie wraz z załącznikami.
      W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
      Załączniki:
      • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w oryginale wypełnione na drukach ściśle określonych przepisem prawa - druk B-3. Druk dostępny do pobrania ze strony internetowej lub w urzędzie).
      • mapa zasadnicza z naniesioną lokalizacją planowanego zamierzenia budowlanego, szkice, rysunki wyjaśniające, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane przepisami szczegółowymi.
      • w razie potrzeby decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - jeżeli wskazują na to przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
      • w zgłoszeniu budowy instalacji, o której mowa w art. 29, ust.1, pkt.19 i 20 ustawy - Prawo budowlane należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych wraz z opisem technicznym instalacji wykonanym przez projektanta posiadającego uprawnienia budowlane.
      • w zgłoszeniu budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego uprawnienia budowlane.
      • w przypadku zgłoszenia budowy przyłączy energetycznych wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych cieplnych i telekomunikacyjnych, projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym.
      Budowa przyłączy wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
      UWAGA: Zgłoszenie dokonania budowy przyłączy jest indywidualnym wyborem Inwestora (art.29 a - ustawa prawo budowlane). Do budowy przyłączy stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
      • W przypadku Projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany w 3 egzemplarzach, zgodnie z nowelizacją z dnia 19.09.2020r. ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (art. 29 ust. 1 pkt. 2 i 3 oraz ust. 3 pkt. 3d)
      Uwaga!
      • Przed przystąpieniem do realizacji obiektów objętych zgłoszeniem na gruntach chronionych zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych należy uzyskać decyzję o wyłączeniu tych gruntów z produkcji rolnej i leśnej.
      • Roboty budowlane wymagające zgłoszenia na istniejących obiektach budowlanych, a także termomodernizacje budynków należy prowadzić ze szczególnym uwzględnieniem przepisów art. 52 i 60 ustawy o ochronie przyrody.
      • Przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięcia mogące znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, które nie są bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru lub nie wynikają z tej ochrony, wymagają zawsze pozwolenia na budowę.
      Pełnomocnictwo
      Inwestor (zarówno osoba fizyczna, osoba prawna jak i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną) może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia działając przez pełnomocnika. Pełnomocnik w imieniu inwestora może również złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W tym kontekście należy wskazać, że ze względu na sankcję karną przewidzianą za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia oraz w celu uniknięcia wątpliwości do co zakresu pełnomocnictwa zasadnym jest, by zawierało ono wskazanie, że inwestor udzielający pełnomocnictwa do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę albo do zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego zarazem upoważnia pełnomocnika do złożenia oświadczenia o posiadanym przez inwestora prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o ile inwestor nie składa takiego oświadczenia osobiście.

      Organ wnosi sprzeciw również w przypadku jeżeli:
      1. zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę,
      2. budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz inne przepisy,
      3. zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
      Postanowienia wydawane w toku prowadzonego postępowania administracyjnego, decyzje sprzeciwu wydawane w trybie administracyjnym Wydział Architektury i Budownictwa przesyła do Inwestora listem poleconym za dowodem doręczenia.

      Dodatkowe informacje
      Organ przyjmujący zgłoszenie, może nałożyć w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie robót budowlanych lub określonego obiektu objętego obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszyć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:

      1. zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia;
      2. pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
      3. pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
      4. wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

      Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu przed upływem terminu 21 dni wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.



    • Opłaty Zgłoszenie nie podlega opłacie. Za wydanie zaświadczenia - opłata skarbowa 17 zł zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej opłata na konto Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią: BS Nakło nad Notecią: 39 8179 0009 0000 3014 2000 0680 lub korzystając z płatności online dostępnych pod poniższym linkiem: https://powiatnakielski.oplatyurzedowe.pl/
    • Tryb odwoławczy Od decyzji sprzeciwu przysługuje stronom postępowania odwołanie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Starosty Nakielskiego.
    • Uwagi

      szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Architektury i Budownictwa

    • Podstawa prawna

      Podstawa prawna
      1. Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
      2. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
      3. Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko
      4. Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
      5. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 12 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych.

    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian